środa, 14 listopada 2012

Rozplenica japońska. Pennisetum alopecuroides.

Rozplenica japońska. Pennisetum alopecuroides.


Ładne i pożyteczne: Czosnek szczypiorek i szczypiorek czosnkowy.

Czosnek szczypiorek. Allium schoenoprasum.
Szczypiorek pochodzi z Europy Środkowej, ale można go spotkać od Azji do Ameryki Północnej. Liście są cienkie, rurkowate, o długości do 30 cm, aromatyczne. Latem pojawiają się kwiaty, które mogą być w zależności od odmiany fioletowe, białe lub różowe. Jeśli chcemy pozyskać szczypiorek do swojego ogródka z nasion musimy wysiać nasiona w lutym marcu do kuwet i w maju przepikować młode rośliny do gruntu. Czosnek szczypiorek dobrze rośnie na słonecznych i lekko ocienionych,  zasobnych i lekko alkalicznych stanowiskach. Szczypiorek można zrywać przez cały sezon, zimą można korzystać z roślin uprawianych na parapecie lub z mrożonego szczypioru.
Jeśli będziemy usuwać kwiatostany, liście będą delikatniejsze.
W liściach znajdziemy  mnóstwo witaminy C, dlatego najlepszy jest świeży. Posiekane liście są klasyczną przyprawą twarogu, jajek, można nim także doprawiać sosy, zupy i potrawy z mięsa.
Wyróżnia się następujący odmiany czosnku szczypiorku:
  • "Alba" o białych kwiatach,
  • "Forescate" o jasnoczerwonych kwiatach,
  • "Filo" o drobniejszych liściach,
  • "Grolau" o twardych liściach o długości 30-45 cm.
    Czosnek szczypiorek. Allium schoenoprasum.

Szczypiorek czosnkowy. Allium tuberosum.
Czosnek bulwiasty. Czosnek chiński.
Wyraźny aromat czosnku.  Białe kwiaty zebrane w płaskie baldachy, dekoracyjne, nadaje się na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i ogródków ziołowych. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne gleby. Roślina dorasta do 30 cm, w odróżnieniu od szczypiorku liście są płaskie.

wtorek, 13 listopada 2012

Ładne i pożyteczne: Bazylia.

Rodzaj bazylia liczy 35 gatunków występujących naturalnie w klimacie zdecydowanie cieplejszym niż Polska, głównie w Afryce i Azji.
Ja uprawiam w ogrodzie odmiany bazylii pospolitej Ocinum basilicum .
Bazylia jest rośliną zielną. Ma liście błyszczące, zielone, dochodzące do 5 cm długości.
W kuchni używa się świeżych, mrożonych lub suszonych liści, które ścina się w czasie kwitnienia.
Wówczas roślina odrasta i powtórnie kwitnie. Bazylia jest niezastąpionym składnikiem potraw z pomidorami, kurczaka po tajsku z bazylią, twarogu.
Bazylia jest miododajna i podobno odstrasza komary.
Co zrobić, jeśli chcemy mieć świeżą bazylię w doniczce lub w ogrodzie?
Wysiewać w maju do gruntu nasiona, w rzędach co 25-30cm od siebie, Gdy rośliny będą w fazie dwóch liści rośliny  przerywamy, zostawiając najsilniejsze egzemplarze (mniej więcej co 15-20cm w rzędach). Trzeba pamiętać, że bazylia lubi ciepłe, osłonięte od wiatru, słoneczne stanowiska.  Wysadzamy rośliny do ziemi żyznej i przepuszczalnej, zapewniamy umiarkowane podlewanie i regularnie obrywamy czubki pędów, aby rośliny się zagęszczały a kuchnia miała dostęp do świeżych ziół.
Odmiany bazylii:
  • "Purpurascens" o ciemnofioletowych liściach i pokroju gatunku., aromat podobny do gatunku. Silny wzrost.
  • "Siam Queen" bazylia tajska(?) zielone liście, fioletowe kwiatostanyi fioletowo nabiegłe pędy, roślina ozdobna i zioło. Delikatniejsza i słodsza w smaku niż gatunku, lekko korzenna. Silny wzrost, można ją prowadzić w formie drzewka.
  •  "Minette" liście drobne, zielone, odmiana karłowa.
  • odmiana cynamonowa wzrost typowy dla gatunku, pędy fioletowo nabiegłe, kwiaty różowe, cynamonowy aromat, nie każdy będzie go w stanie zaakceptować.
  • odmiana cytrynowa, kwiaty białe, pędy zielone, wzrost typowy dla gatunku.
  • grecka mini, zwarty, karłowy pokrój, zielone liście, białe kwiaty,
  • sałatowa, rośnie jak gatunek, ale liście są większe, delikatniejsze w smaku, nie nadają się do suszenia, ale idealnie nadają się do letnich sałatek. 
Bazylia odmiana tajska.

piątek, 9 listopada 2012

Ładne i pożyteczne: szałwia.

Rodzaj szałwia Salvia obejmuje podobno 900 gatunków roślin.
Mnie jednak interesuje kilka, popularnych i może mniej, które można uprawiać w Polsce, te wymienione poniżej rosną w moim ogródku.

Gatunki ozdobne i wykorzystywane w kuchni. 

Szałwia lekarska Salvia officinalis i odmiany: 
Szałwia lekarska naturalnie występuje w basenie morza Śródziemnego. Jest krzewinką, o srebrzystoszarych, eliptycznych (do 8 cm dł.) liściach.
Kwiaty fioletowe, zebrane wąskie kwiatostany, pojawiają się w maju i czerwcu i są miododajne.
Szałwia lekarska lubi słoneczne, ciepłe i obojętne lub lekko alkaliczne stanowiska.
W Polsce osiąga do 50-60cm wys.
Znana już w starożytności jako roślina lecznicza i magiczna. W Grecji i Rzymie stosowana jako lekarstwo na ukąszenia węża, problemy ze wzrokiem, utratę pamięci. W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienie, padaczkę, dolegliwości wątroby i zaparcia, uważano za afrodyzjak. Arabscy uczeni twierdzili, że jej spożywanie przedłuża życie.
Poprawia pracę układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, napar z szałwii łagodzi zapalenia gardła i skóry. Ponadto działa kojąco w stanach zmęczenia. Dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się szałwię zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła, przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i anginie. Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, jako dodatek do kąpieli w chorobach reumatycznych i schorzeniach skórnych. Herbatka z liści przeciwdziała biegunce, służy też do irygacji pochwy w upławach. Dalej jest także (słabym) środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku. Napar z liścia szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu (pomaga przy zapaleniu piersi).
 Liście zrywane przed okresem kwitnienia są używane są jako przyprawa do ryb, kurczaka, pomidorów, kapusty, grochu (i innych roślin strączkowych), dyni... Smażona w głębokim oleju może być wykorzystywana do dekoracji potraw lub jako chrupiąca przystawka.
Ma lekko gorzkawy smak, dlatego należy używać jej oszczędnie.Podczas suszenia smak szałwi nasila się. Suszona może być przechowywana do 3 lat w szczelnym opakowaniu
Popularne odmiany:
  •  "Bicolor" liście biało obrzeżone. Nieliczne jasnoróżowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska, umiarkowanego podlewania i okrywania na zimę.
  •  "Aurea" liście z żółtą obwódką. Kwiaty fioletowe, niezbyt atrakcyjne. Niskie temperatury pogłębiają wybarwienia liści. Wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska, umiarkowanego podlewania i okrywania na zimę.
  • "Tricolor" liście trójkolorowe biało-różowo-fioletowe, wymaga okrywania na zimę i osłoniętego stanowiska.
  • "Purpurascens" liście purpurowe, tak jak poprzednia jest wrażliwa na niskie temperatury.
    Jesienna szałwia lekarska "Tricolor".
    Po porannej mgle szałwia lekarska "Purpurascens".

Szałwia Salvia elegans (Salvia rutilans):
Pochodzi z Meksyku i Gwatemali, gdzie jest byliną. W Polsce można traktować ją jak roślinę jednoroczną, lub chować na zimę do domu, dorasta do 90 (100) cm.
Dobrze rośnie na przepuszczalnej próchnicznej ziemi, na słonecznym (półcienistym) stanowisku, na którym wymaga umiarkowanego podlewania. Regularne uszczykiwanie czubków gałązek zagęści pokrój rośliny.
Szczyty pędów pozostałych po tym zabiegu można z powodzeniem stosować do przyprawiania wszelakich słodkich i pikantnych potraw, aromatyzowania herbat i dżemów.
Przepiękne, niewielkie czerwone kwiaty, wypełnione są słodkim nektarem, kolorowym uzupełnieniem letnich deserów.
Roślina posiada właściwości antydepresyjne i pomaga obniżciśnienie.
Godne polecenia są odmiany:
  • odmiana melonowa "Honey Melon", liście krótsze i szersze niż  gatunku, aromat melonów, kwiaty czerwone,
  • odmiana ananasowa "Pino" aromat ananasów, kwiaty czerwone.
Szałwia muszkatałowa Salvia sclarea.
Naturalnie występuje w rejonach morza Śródziemnego, w Polsce roślina dwuletnia.
Prosta, wzniesiona łodyga osiągające do 100 (130)cm wysokości. Liście duże i jajowate, pokryte kutnerem, wydzielają delikatny zapach.
Kwiaty typowe dla jasnotowatych: jasnolila bądź różowe, skupione na szczytach pędów.
Roślina daje intensywny samosiew. Podczas zimy takiej jak zeszłoroczna siewki mogą wymarznąć.
Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej i żyznej glebie, na słonecznym stanowisku.
Kiedyś roślina lecznicza (podobno poprawiała wzrok), obecnie wykorzystywana jako przyprawa do potraw z warzyw, mięsa i ryb, aromat do piwa i niektórych win reńskich oraz jako utrwalacz zapachu w perfumerii, głównie jednak roślina ozdobna.

Gatunki ozdobne.

Szałwia wspaniała (omszona) Salvia nemorosa (S. superba, S. sylvestris)
Gatunek naturalnie występujący w Polsce, na suchych łąkach i przy drogach. Pędy liczne, wzniesione. Liście jajowato-podługowate, pomarszczone, osadzone na krótkich ogonkach, mają sinozielone. Rośliny dorastają do 60cm. Kwiaty małe lecz liczne, zebrane w okółki, tworzą kłosy, zwabią do ogrodu pszczoły i motyle. Bylina kwitnie od maja do lipca. Jeśli po przekwitnięciu przytniemy jej pędy, pod koniec lata zakwitnie powtórnie. Kwiatostany nadają się do bukietów. Roślina preferuje stanowiska słoneczne (półcieniste), ciepłe, gleby suche do średnio wilgotnych, dobrze zdrenowane i żyzne.
Wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów:
  • białe: "Adrian", "Sensation White",
  • jasno i ciemnoróżowe: "Sensation Deep Rose", "Rosenwein",
  • niebieskie i fioletowe: "Sensation Deep Blue", "Blaukönigin", "Ostriesland".

Gatunki ozdobne, jednoroczne.

Szałwia błyszcząca
Pochodzi z Brazylii, gdzie rośnie w formie podkrzewu do 150cm.
W Polsce uprawiana jako roślina jednoroczna. Wysiew nasion od marca do kwietnia do skrzynek. Temperatura kiełkowanie 18 °C w ciągu dwóch tygodni dni, w tym czasie należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza. Wymaga pikowania. Na rabaty wysadzać w połowie maja, w rozstawie 25×30 cm.
 Liście niepodzielone, czasem pierzastosieczne, naprzeciwlegle, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące.
Kwiaty w złożonych nibyokółkach, tworzą duże, szczytowe, wiechowate kwiatostany lub pozorne kłosy.
Wymaga żyznych, przepuszczalnych, ciepłych i słonecznych stanowisk oraz podlewania i nawożenia (nawozem do pelargonii lub surfinii, czyli roślin bardziej żarłocznych na mikro- i makroelementy).
Kwiaty mogą być białe, łososiowe, różowe, fioletowe, różowe, bordo, pomarańczowe, kremowe i oczywiście czerwone.
Niektóre odmiany mają płatki korony w innym kolorze niż kielich.
W zależności od wysokości odmiany dzielimy na wysokie (60cm wys.), średnio wysokie (25-30 cm wys.), niskie (15-20cm wys.)

Gatunki, których nie znam, ale w przyszłym sezonie je nabędę. 

Szałwia lirolistna Salvia lyrata "Purple Knockout"

Szałwia srebrna Salvia argentea

 


Zdjęcia pochodzą ze strony szkółki Dobre Pole.


czwartek, 1 listopada 2012

Ogród w okolicach Kalisza.

W niesprzyjającej aurze końca października obsadzałam ogród pod Kaliszem.
Na razie widać nawierzchnię i zarysy rabat. Mam nadzieję, że wiosną, w tym ogrodzie wybuchnie ogień azalii wielkokwiatowych i paproci w podszycie.
W sobotę spadł śnieg i nawet pajęczyny zmroził ten widok.

Pomimo pogody prace posuwały się w obiecującym tempie i w środę widać było to:




niedziela, 30 września 2012

Ogród przy domu jednorodzinnym. Zapowiedź.

Ogród na zdjęciach poniżej jeszcze powstaje, ale front wygląda już tak, że można się chwalić.
Rośliny są po pierwszej zimie, nie było wielkich ubytków w nasadzeniach, oprócz krzewów ślidośliwy i aroni, pogryzionych przez sarny.
Nie cały projekt jest mojego autorstwa, dostosowywałam do istniejących warunków, poprzedni projekt.

 Front na pierwszym planie młody miłorząb dwuklapowy Ginko biloba.

 Front. Pod domem posadzone hortensje bukietowe hydrangea paniculata "Limelight".
Świeżo założony trawnik.

środa, 19 września 2012

Lewkonie i róże.



Na warzywniaku. Wrzesień.


Gaura. Gaura lindheimeri.

Gaura. Gaura lindheimeri.
Bylina, wieloletnia i mrozoodporna, na stanowiska słoneczne i półcieniste.
Liście lancetowate, z czerwonymi przebarwieniami.
Można kupić rośliny z różowymi lub białymi kwiatami, kwitnie obficie od czerwca do października.
Roślina dorasta do 1,3 m.
Roślina ekspansywnie się rozrasta rozrasta,  dobrze wygląda jako "wypełniacz" z wysokimi bylinami, wśród krzewów, na łąki kwietne. Daje obfity samosiew.
Ja dorobiłam się jej właśnie z nasion. Wschody są wyrównane i rośliny kwitną już w pierwszym roku.


poniedziałek, 17 września 2012

Kwiaty jednoroczne.





 Co robić jeśli:
-chcę co roku mieć inne kolory w ogrodzie.
-posadziłam małe rośliny i w ogrodzie muszę poczekać kilka lat zanim urosną.
-nie mam pieniędzy żeby sadzić drzewa i krzewy, albo zwyczajnie nie wiem w jakim stylu chcę zagospodarować działkę.
-nie chce mi się pielęgnować kapryśnych roślin, ale przycięty na 30 mm trawnik jest nudny.
Cóż.... recepta jest prosta, w marcu kupię kilka paczek nasion, wysieję je szybko i po kilku tygodniach będzie w ogrodzie burza kwiatów, które bez żalu jesienią wyrwę i wyrzucę na kompostownik.
    Proste?!?
    Proste!

Żeby było jeszcze prościej lista niezawodnych gatunków.
Na wysokie rabaty, jako tło, "żywopłot", labirynt itp.
Kosmos pierzasty,
Słonecznik,
Mietelnik żakula,
Onętek siarkowy,
Koper ogrodowy,
Lwia paszcza,
Ślazówka,
Ketmia południowa,
Dzwony irlandzkie,
Dziwaczek.
Na rabaty, kwietniki dywanowe:
Aksamitka rozpierzchła (dodatkowo odstrasza nicienie),
Petunia,
Lobelia przylądkowa,
Aster chiński,
Żeniszek meksykański,
Szałwia trójbarwna,
Szałwia omączona,
Szałwia błyszcząca,
Cynia wytworna,
Floks gwiaździsty.
Pnącza:
Fasola ozdobna,
Fasola tyczna odmiana " Blauhilde" (przyjemne z pożytecznym)
Groszek pachnący,
Kobea pnąca,
Nasturcja większa,
Powój trójbarwny,
Mina (Mina Lobata),
Tunbergia,
Wilec purpurowy.
Pachnące:
Rezeda pachnąca,
Maciejka,
Tytoń ozdobny,
Goździk ogrodowy,
Lak pospolity,
Heliotrop peruwiański.

Uwaga! Część ww. gatunków wysiewa się intensywnie w następnych latach i tworzy niezamierzone kompozycje. Osiągnięty efekt może być oszałamiający.

sobota, 8 września 2012

Smaczne kwiaty

Jeść kwiaty? Ciężka bzdura, ale... kwiaty nagietka, nasturcji, fiołków, czosnku i szczypiorku, konfitura z płatków róży, herbatka z kwiatów lipy... po zastanowieniu okazuje się, że kwiaty są używane przy szczególnych okazjach od dawna.
(Oczywiście kwiaty rosnące przy drogach, parkach gdzie stosuje się opryski nie są brane pod uwagę).
 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Na zdjęciu szałwia melonowa (Salvia elegans) i bazylia "Siam Queen" (Ocimum basilicum var. citriodorum).
.

czwartek, 6 września 2012

Inne.

Zanim urosną rośliny, a pnącza zakryją ścianę garażu, zanim hibiskus zasłoni okno sąsiada a róże rozrosną się poza przeznaczoną kwaterę i zmuszą Nas do cięcia, postawmy na małą architekturę.
Pergole, trejaże, niebanalne ścieżki, furtka do tajemniczego ogrodu, nawet jeśli jest to tajemniczy warzywniak, to właśnie te elementy wyposażenia ogrodu stworzą ramę, w której ogród będzie wyglądał na skończony, pomimo niewielkich roślin. Dobrze też kupić kilka roślin większych, może nawet jedną- bazową.
Zanim rośliny dorosną do docelowych wysokości, możemy wysiać jednoroczne kwiaty, może kilka nasion rozsieje się w przyszłym roku, tworząc udane, aczkolwiek nieprzewidziane połączenie z innymi roślinami?
Bawmy się w ogrodzie. Skoro co jakiś czas mamy ochotę na remont mieszkania, dlaczego, za ujmę traktujemy zmiany w ogrodzie, przecież On żyje i zmienia się, i przede wszystkim zmieniamy się my!
A dlaczego takie długie wprowadzenie?
Bo czas na zmiany...
C.D.N.

wtorek, 14 sierpnia 2012

Klon palmowy "Dissectum Garnet". Wiciokrzew japoński "Aureoreticulata

Klon palmowy "Dissectum Garnet". Acer palmatum.
Wiciokrzew japoński "Aureoreticulata". Lonicera japonica.
Kompozycja mocna i zwracająca uwagę.
Obie te rośliny okrywam na zimę i o ile klon rosnący w okolicach Poznania może da sobie radę bez okrycia, to wiciokrzew wymaga zacisznego i starannie wybranego stanowiska.
Trochę o wymaganiach siedliskowych obu gatunków.
Klon palmowy ma płytki system korzeniowy, jest wrażliwy niedobór wody. Ziemia powinna być żyzna, kwaśna do obojętnej, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, próchniczna. Przy niedoborze wody liście zaczynają zasychać, na wilgotnym i zimnym stanowisku, pędy późno drewnieją i mogą przemarzać, ale zazwyczaj dobrze regenerują uszkodzenia mrozowe.
Wiciokrzew japoński kwitnie latem, ma drobne, żółte kwiaty, słabo jednak widoczne na tle liści. Dobrze będzie czuł się na lekko zacienionym stanowisku.
Klon wymaga umiarkowanie wilgotnych, obojętnych i przepuszczalnych stanowisk.
Dorasta do 1,5 m. Dobrze się sprawdza jako roślina okrywowa.
W bardzo ostre zimy może przemarzać.

Kwitnącym dodatkiem kompozycji są zimowity jesienne Colchicum autumnale.
W przyszłości zdjęcie z kwitnącymi cebulami.

 

Zanokcica skalna.

Zanokcica skalna. Asplenium trichomanes.
Ślicznotka. Drobna, delikatnie zbudowana.
Dorasta do 20 cm wys. Ładnie wygląda w grupach, z żurawkami, wśród kamienie, jest milion sposobów by ją wyeksponować, jest na tyle odporna, że może rosnąć na murkach kamiennych.
Stanowisko zasadowe, cieniste, roślina odporna na suszę.

Bukiet.

Bukiet ślubny.
Goździki Dianthus sp., Róże Rosa i Zatrwian tatarski Limonium tataricum, trochę wstążki.
Raz, dwa, trzy i.... bukiet gotowy. Bukiet późnego lata.

czwartek, 9 sierpnia 2012

Hortensje mon amour.

 Hortensja nn.


Hortensja drzewiasta "Anabelle". Hydrangea arborescens.


Hortensja bukietowa "Phantom". Hydrangea paniculata.


Hortensja ogrodowa nn. Hydrangea macrophylla.

Mahonia pospolita.

Mahonia pospolita. Mahonia aquifolium.

Krzew cienia. Dorastający do trzech metrów, ale przeciętnie do 1,5-2,0.
Liście zimozielone, sztywne, błyszczące, ciemnozielone.
Popularny, krzew spotykamy często, czy to w ogrodach przydomowych, zieleni miejskiej, na cmentarzach. Dodatek do bukietów, wieńcy.
 Kwitnie wiosną (V-VI), ładnie wygląda obsypany drobnymi, intensywnie żółtymi kwiatami zebranymi w grona.
 Latem pojawiają się niebieskie pokryte woskiem owoce, są dość soczyste i co za tym idzie plamią ręce, ubrania i wszystko wokół.





piątek, 27 lipca 2012

Lilie. No name.

Lilie.

Wietlica japońska. Athyrium nipponicum 'Burgundy Lace'

Wietlica japońska.  Athyrium nipponicum 'Burgundy Lace'.
Zeszłoroczny nabytek, rosnący w cieniu z hostą w niezidentyfikowanej odmianie, rośnie w próchnicznej, lekko kwaśnej ziemi.
Wydawać się może, że paproć pochodząca z Azji, o tak niespotykanym kolorze liści będzie kapryśna damą, która nie zagrzeje miejsca w zwykłym ogrodzie, a ona nie skarży się, rośnie, zimuje i cieszy oko.
Towarzystwo może niezbyt fortunne, ale hosta będzie się przeprowadzać a wietlica dostanie spokojniejsze tło.
Na razie ma wysokość 50cm, mam nadzieję, że wyciągnie się w następnych latach wszerz i wzdłuż.





wtorek, 24 lipca 2012

O rozmnażaniu traw trochę inaczej.

Nigdy jeszcze nie rozmnażałam roślin w wodzie. Tzn. koleusy trafiały do słoika lub szklanki a potem do doniczek, ale trawa? W życiu. Aż do początku lipca.
Złamane źdźbło miskanta olbrzymiego trafiło do butelki i stało za doniczkami, kilka dni temu sobie o nim przypomniałam.
Efekty poniżej:

Śliczne są te fioletowe stożki wzrostu. Na razie modelowi dziękuję, trafił do doniczki i mam nadzieję, że urośnie co najmniej tak duży jak protoplastuś.
Ciekawe, czy rozmnożę też w ten sposób inne gatunki?
Będę próbować z trawą cytrynową.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po dwóch tygodniach w doniczce Miskant postanowił po angielsku zniknąć. Pomimo to uważam, że warto było spróbować. Może pędy ścięte w później będą silniejsze.


sobota, 14 lipca 2012

Róża "Rhapsody In Blue". Rosa

Bardziej jagodowa niż niebieska, chociaż kolor zależy od wielu czynników, których ja jej pewnie nie zapewniam. Wyhodowanie tej odmiany trwało 12 lat.
Kolor zaskakujący, ładnie wygląda w towarzystwie różowej lawendy, roślina jest bezproblemowa (jak na różę). Dobrze zimuje. Zdrowa odmiana, podobno dla intensywniejszego koloru kwiatów dobrze jest ją sadzić w półcieniu.

Lubczykowy ogród. Zdjęcia.












czwartek, 12 lipca 2012

Ogród z hortensjami. Zdjęcia.


 Czteroletni ogród, pierwotnie bez iglaków. W tym roku zasada została złamana i  liściasty żywopłot ustąpił miejsca jałowcom skalnym "Skyrocket" Juniperus scopulorum.



 Lawenda wąskolistna "Hitcote". Lavandula angustifolia.
 Hortensja drzewiasta "Anabelle". Hydrangea arborescens.