Wybieranie nasion w styczniu może wydawać się przesadą. Przecież jeszcze nie da się niczego posiać, a nasiona można kupić w kwietniu w markecie budowlanym! Niby tak, ale zapewne nie tylko ja, przeglądam internet w poszukiwaniu nowości jak i starych, niedostępnych w regularnym obrocie odmian.
W ramach listy rośłin wartych ponownego zakupu zapisuję:
- marchew "Deep Purple" F1, Daucus carota subsp. sativus var. atrorubens, w zeszłym roku wysiałam ją dopiero pod koniec maja, a mimo zebrałam obfite plony. Marchewki były soczyste, fioletowe, słodkie, długie, węższe niż pomarańczowe kuzynki. Ww. odmiana jest średniopóźna, przeznaczona do bezpośredniego spożycia i krótkiego przechowywania. Fioletowa barwa utrzymuje się po obróbce termicznej, tak więc zarówno ciasto marchewkowe jak i pieczone warzywa uzyskają intrygujący kolor, przy typowym smaku marchwi. Według Wikipedii "Czarna marchew zawiera dużo acylowanych antocyjanów. Ma też więcej niż marchew pomarańczowa karotenoidów (m.in. beta-karorenu i luteiny) oraz związków fenolowych. Jest ponadto bogatym źródłem błonnika.".
Czyżby należało jej więc wysiać w tym roku odrobinę więcej, np. w dwóch terminach?
- dynię piżmową Cucurbita moschata, niewielkie dynie dojrzały dość późno, czyli w październiku, ale były nadzwyczaj smaczne, maślane w smaku, pyszne w wersji pieczonej jak i w zupie,
- boćwina, burak liściowy "Bright Lights" Beta vulgaris subsp. vulgaris.
Z kwiatów odkryciem roku była dla mnie werbena patagońska Verbena bonariensis, którą troskliwie rozmnażałam na parapecie, niewiedząc, że jest niezniszczalna. Ładna jako tło, wypełnienie dużych rabat.
Towarzystwem dla niej mogą być miskanty, rozplenice, dalie, kosmosy...co komu przyjdzie do głowy, można z werbeny, gaury i traw zrobić wąskie rabaty- żywopłoty. W masie ma nieodparty urok, patrząc na pojedyncze kwiaty można ją zbyt pochopnie "skreślić". Popularna w ogrodach angielskich.
Z krzewów...mam nadzieję, że zimę przeżyją bez szwanku nowe hortensje!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz